www.sinersio.com

e.sinersio.com

PLATFORMA WSPOMAGAJĄCA ZDALNE NAUCZANIE

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na narzędzia do zdalnego nauczania i pomagając akcji #zostanwdomu, Sinersio Polska Sp. z o. o. całkowicie bezpłatnie udostępnia system wspomagający zdalne nauczanie każdej lubuskiej placówce oświatowej.

Jeśli szukasz wideo-chatu z funkcją interaktywnej przestrzeni nauczyciel - uczeń, ankietowania, prezentacji i interakcji w prostej i przystępnej formie - to portal dla Ciebie.

Zaloguj się, utwórz pokój i przetestuj samodzielnie.

Logowanie

Używając aktualnego Chrome, Firefox lub podobnej przeglądarki wejdź na stronę https://e.sinersio.com/

Rys. 1: panel logowania

Jeśli posiadasz jakiekolwiek konto Google (Gmail, Google dla Firm, Google dla szkół) kliknij „Zaloguj przy pomocy Google”.

Jeśli nie:

  1. a masz już konto na e.sinersio.com - zaloguj się
  2. utwórz konto korzystając z przycisku „Zapisz się”

Pulpit

Rys. 2: Pokoje

Tu możesz tworzyć „Pokoje” czyli „wirtualne sale lekcyjne”. Kliknij „Stwórz pokój”.

Nowy Pokój

Rys. 3: tworzenie nowego pokoju

Wpisz nazwę pokoju np. „Polski-1A”. Możesz zdefiniować kilka opcji dla tego pokoju, zalecamy jednak pozostawić je w domyślnym stanie. Kliknij teraz w nowo utworzony pokój, a następnie w „Start”. Zaznacz „Używam mikrofonu” i poczekaj na połączenie.

Twój pokój zostanie zapamiętany nawet jeśli wylogujesz się z systemu. Możesz do niego wracać w dowolnej chwili klikając w niego, a następnie w „Start”.

Jeśli się pomylisz — możesz usunąć pokój i stworzyć nowy.

Widok pokoju

Tak wygląda Twoje stanowisko pracy. Od lewej pionowo: lista uczestników, chat tekstowy oraz domyślna prezentacja z kilkoma pustymi slajdami. Korzystając z małego przybornika po prawej stronie możesz rysować, zaznaczać lub wskazywać innym uczestnikom na szczególne fragmenty obrazu.

W górnej części tekstowego chatu jest bezpośredni link do aktualnego pokoju - wyślij go uczniom i poczekaj aż się połączą.

Na czerwono zaznaczyliśmy miejsca, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Rys. 4: elementy panelu
  1. Opcje uczestników — możesz wszystkich wyciszyć, tworzyć podgrupy, zapisywać listę osób itp.
  2. Link do aktualnego pokoju — wyślij go uczniom aby mogli uczestniczyć w lekcji. Wystarczy w niego kliknąć na telefonie, komputerze lub tablecie.
  3. Przycisk Akcji — w tym miejscu możesz zrobić ankietę, przesłać inną prezentację lub udostępnić film (np. z YouTube).
  4. W tym miejscu możesz: włączyć/wyłączyć swój dźwięk, włączyć/wyłączyć swoją kamerę lub udostępnić swój ekran publiczności (jak na projektorze w sali lekcyjnej).
  5. Panel narzędziowy umożliwia rysowanie, zaznaczanie i czyszczenie tablicy.

Klikając w najniższą ikonę możesz zablokować/odblokować możliwość pisania po tablicy innym uczestnikom.

Tak wygląda panel z uczniami:

Rys. 5: panel z uczniami

Ankiety

Wybierając „Plusik” wyboru akcji możesz stworzyć szybką ankietę i sprawdzić, czy uczniowie aktywnie uczestniczą w zajęciach. Do dyspozycji ankiety: „Tak/Nie”, „Prawda/Fałsz” oraz testy wyboru „A/B/C/D”. Możesz również tworzyć ankiety niestandardowe. Wypróbujmy A/B/C.

  1. Wyświetl lub stwórz slajd z pytaniami
  2. kliknij plusik > ankiety > A/B/C
  3. otworzy się panel gdzie na bieżąco widać jak odpowiadają uczniowie
  4. po skończonej ankiecie, możesz opublikować jej wyniki — dopiero wtedy zobaczy je każdy uczestnik spotkania
Rys. 6: ankieta

Prezentacje

Domyślnie załączona prezentacja zapewne nie jest tym czego szukasz. Kliknij więc plusik > prześlij prezentację aby udostępnić własną. Otworzy się okno jak poniżej:

Rys. 7: przesyłanie prezentacji

Przeciągnij pliki z eksploratora lub kliknij „Przeglądaj pliki lokalne” aby wybrać interesującą Cię prezentację. W górnej części okna kliknij niebieski napis „Prześlij” i poczekaj na zakończenie konwersji. Twoja prezentacja automatycznie pojawi się w największym oknie.

Każda prezentacja wymaga konwersji — im więcej slajdów tym więcej czasu zajmuje jej przetworzenie.

Nie odświeżaj strony i nie klikaj wielokrotnie w przycisk — to może jedynie wydłużyć czas.

Rys.8: prezentacja w panelu

Pokaż swój pulpit

e.Sinersio umożliwia udostępnienie uczestnikom spotkania Twojego pulpitu, okna lub pojedynczej karty przeglądarki. Możesz rozpocząć i zatrzymać udostępnianie w dowolnym momencie. Z dolnego paska wybierz ostatnią ikonę — „Udostępnij ekran”.

Rys. 9: udostępnianie pulpitu 1 Rys. 10: udostępnianie pulpitu 2

Otworzy się okno, w którym możesz wybrać co udostępnić: cały ekran, okno jednej aplikacji (program graficzny, edytor tekstowy lub CAD) albo wybraną zakładkę przeglądarki, której obecnie używasz.

Rys. 11: udostępnianie pulpitu 3

W dolnej części ekranu pojawia się dodatkowe okno, które umożliwia zatrzymanie udostępniania i powrót do prezentacji.

Spróbuj sam!

Cały system działa w oparciu o html5 — oznacza to, że do działania wymagana jest jedynie przeglądarka internetowa obsługująca ten standard. Nie przejmuj się, każda aktualna przeglądarka (na komputerze, w telefonie czy tablecie) powinna obsłużyć e.Sinersio bez dodatkowej ingerencji. Jeśli jednak dysponujesz starszym sprzętem, automatycznie uruchomi się starszy klient (Flash) i wciąż dasz radę przeprowadzić zajęcia.

Serdecznie zapraszamy do korzystania.